Na Gradskom groblju Laste danas je, u organizaciji Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Rovinj-Rovigno, obilježen Dan Oružanih snaga Republike Hrvatske i Dan Hrvatske kopnene vojske, koji se svake godine obilježava 28. svibnja. Ove godine obilježava se 35. obljetnica osnivanja hrvatskih oružanih snaga.
Uz predstavnike Koordinacije, vijenac su položili gradonačelnik Grada Rovinja-Rovigno Emil Nimčević, njegov zamjenik Dino Sošić te predstavnik Područne jedinice Ministarstva hrvatskih branitelja Enver Kasa.
Prisutnima se u ime Koordinacije obratio Vlado Sau, koji je u svom govoru podsjetio na povijesne okolnosti stvaranja hrvatske države i hrvatskih oružanih snaga.
Sau je naglasio i doprinos Rovinjaca u Domovinskom ratu, istaknuvši kako su stanovnici Rovinja sudjelovali u obrani Republike Hrvatske u različitim postrojbama: Samostalnoj domobranskoj pukovniji, II. bojni 119. brigade, I., II. i 9. gardijskoj brigadi, lakojurišnoj brigadi, kasnije počasno-zaštitnoj bojni, odredima HOS-a, Inženjerijskoj bojni, postrojbama specijalne policije, Hrvatskoj ratnoj mornarici, bojnoj vojne policije, Sanitetskoj bojni, kao i u postrojbama protuzračne obrane i zrakoplovstva. Djelovali su, kako je istaknuo, uglavnom na ličkom bojištu, a u manjem broju i od Vukovara do Dubrovnika.
Podsjetio je i na važnu ulogu Hrvatske vojske u obrani Domovine, završnim vojno-redarstvenim akcijama Bljesak i Oluja, kao i na njezin današnji značaj u međunarodnim misijama Ujedinjenih naroda i NATO saveza. Posebno je istaknuo kako Oružane snage Republike Hrvatske, osim obrambenih zadaća, sudjeluju i u akcijama Obalne straže, protupožarnim aktivnostima, medicinskim letovima te akcijama traganja i spašavanja.
Poseban trenutak obilježavanja bio je posvećen sjećanju na sve ranjene i poginule hrvatske branitelje iz Rovinja, među kojima su posebno spomenuti Tomislav Brstilo, Toni Godena, Stjepan Herbut i Darko Rušanac. Njihova žrtva, kao i žrtva svih hrvatskih branitelja, trajno je ugrađena u temelje slobodne i samostalne Republike Hrvatske.
Današnje obilježavanje okončano je minutom šutnje, čime je odana počast hrvatskim braniteljima i svim žrtvama stradalima u stvaranju slobodne, samostalne Hrvatske države.
This website uses only technically necessary cookies.
We only use cookies that are necessary for the proper functioning of our website. These cookies enable basic functionality, such as setting the site's language and maintaining secure communication between you and our site. We do not process any additional data for marketing or analytical purposes and we do not share your data with third parties, nor do we export it outside the European Union.
The cookies we use are of a technical nature and their use does not require your consent according to current regulations.
For more information about how we use cookies, you can read our Terms of Use