Na gradskom groblju položen vijenac uoči Dana državnosti

Gradonačelnik Rovinja-Rovigno Emil Nimčević se nakon polaganja vijenca u svom govoru s posebnim pijetetom prisjetio svih hrvatskih branitelja i svih onih koji su svojom hrabrošću, odlučnošću i žrtvom omogućili stvaranje...
Na gradskom groblju položen vijenac uoči Dana državnosti
29. 05. 2026.0

Grad Rovinj-Rovigno je svečano obilježio Dan državnosti u spomen na konstituiranje prvog demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno Centralnog križa na gradskom groblju Laste.

Svečanost je okupila predstavnike Grada, gradonačelnika Emila Nimčevića, zamjenika gradonačelnika Dina Sošića, pročelnike Gradske uprave, vijećnike Gradskog vijeća, predstavnike gradskih službi, poduzeća i ustanova, predstavnike Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata, Kluba 119. Brigade, Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, te Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine.

Gradonačelnik Rovinja-Rovigno Emil Nimčević se nakon polaganja vijenca u svom govoru s posebnim pijetetom prisjetio svih hrvatskih branitelja i svih onih koji su svojom hrabrošću, odlučnošću i žrtvom omogućili stvaranje slobodne, samostalne i demokratske Republike Hrvatske.

Naglasio je kako su upravo hrvatski branitelji na teškom putu prema neovisnosti odigrali ključnu ulogu, a njihova ljubav prema domovini, požrtvovnost i spremnost da stanu u obranu slobode ostaju trajna inspiracija i obveza svima nama. Osvrnuo se i na Dan Oružanih snaga Republike Hrvatske, koji je obilježen dan ranije, istaknuvši kako ta dva datuma snažno podsjećaju na vrijednosti na kojima počiva hrvatska država: slobodu, zajedništvo, odgovornost i zahvalnost prema onima koji su je stvarali i branili.

U svom je govoru gradonačelnik posebno naglasio doprinos Istre i njezinih građana slobodi i miru Republike Hrvatske, kao i razvoju demokracije, društvene odgovornosti i visokih civilizacijskih standarda.

Na kraju je poručio kako vrijednosni temelj Rovinja-Rovigno počiva na solidarnosti, međusobnom poštovanju i brizi za zajedničko dobro, naglasivši da je odgovornost svih ne samo čuvati uspomenu na prošlost, već svakodnevno raditi na tome da grad ostane mjesto sigurnosti, dostojanstva i jednakih prilika.

Svečanost je zaključena minutom šutnje kojom su prisutni odali počast poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata.

Više vijesti iz kategorije "Vijesti Grada"

This website uses only technically necessary cookies.

We only use cookies that are necessary for the proper functioning of our website. These cookies enable basic functionality, such as setting the site's language and maintaining secure communication between you and our site. We do not process any additional data for marketing or analytical purposes and we do not share your data with third parties, nor do we export it outside the European Union.

The cookies we use are of a technical nature and their use does not require your consent according to current regulations.

For more information about how we use cookies, you can read our Terms of Use